Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogWspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

Wspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

Para-może-wziac-kredyt-hipoteczny

 

Czy trzeba być w formalnym związku, żeby wziąć wspólnie kredyt?

Jesteście już dłuższy czas razem i myślicie o kolejnym kroku, czyli wspólnym zakupie mieszkania.  Zastanawiacie się jednak czy nie musicie najpierw wziąć ślubu ?!

Nie ma przeszkód, by o wspólny kredyt na mieszkanie ubiegały się osoby nie będące małżeństwem. Większość banków przyjmuje do kalkulacji te same koszty utrzymania, niezależnie od tego, czy wnioskuje małżeństwo czy też para będąca w związku partnerskim lub osoby, które dopiero zamierzają się pobrać.

W większości banków dwie osoby występujące o kredyt na zakup nieruchomości zostaną potraktowane jako jedno gospodarstwo domowe, a ich zdolność kredytowa będzie określona na takim samym poziomie jak dla małżeństwa. Jednak zdarzają się wyjątki i w niektórych bankach dwie osoby nie będące w związku małżeńskim będą stanowiły dwa gospodarstwa domowe.

Tomasz Dąbrowski ze śląskiej grupy ekspertów finansowych finanse.pl , który pośredniczy w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych dla klientów: Zdarzają się instytucje udzielające kredytów hipotecznych, które traktują związek partnerski jako dwa odrębne gospodarstwa domowe. Skutkuje to ustaleniem wyższych miesięcznych kosztów utrzymania. To z kolei powoduje, że zdolność kredytowa wnioskodawców spada nawet o kilka lub kilkanaście procent. Dlatego wraz z wnioskiem kredytowym warto przedłożyć stosowne oświadczenie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego i wspólnych kosztach utrzymania. O tym powinien wiedzieć każdy doradca kredytowy, jest to szczególnie ważne w kontekście przygotowania klienta do kredytu.

To, czy o kredyt występuje małżeństwo, czy para będąca w związku nieformalnym nie ma istotnego znaczenia dla oceny ryzyka banku. Część banków jednak korzystniej oceni zdolność kredytową małżeństwa niż pary tworzącej związek nieformalny. W ocenie ryzyka jeszcze trudniej mają osoby samotne.

Tomasz Dąbrowski finanse.pl: Generalnie banki lepiej oceniają osoby będące w związku czy to formalnym czy nieformalnym, ponieważ ryzyka związane np. z utratą pracy, zdrowia i życia rozkładają się wówczas na dwie osoby. Na przykład w jednym z największych banków para kredytobiorców będąca w związku małżeńskim bez zobowiązań i dzieci na utrzymaniu, o łącznych dochodach 5000 zł netto (okres kredytowania 30 lat) ma zdolność kredytową w wysokości 414.000 zł. W przypadku pary będącej w związku nieformalnym w takiej samej sytuacji finansowej zdolność kredytowa jest na poziomie 360.000 zł.

Żeby poznać szczegóły i swoje możliwości kredytowe umówcie się na bezpłatną konsultację z Ekspertem Finansowym. Tel. 570 102 400

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia