Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogWspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

Wspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

Wspólny kredyt mieszkaniowy dla osób niebędących małżeństwem

 

Czy trzeba być w formalnym związku, żeby wziąć wspólnie kredyt?

Jesteście już dłuższy czas razem i myślicie o kolejnym kroku, czyli wspólnym zakupie mieszkania.  Zastanawiacie się jednak czy nie musicie najpierw wziąć ślubu ?!

Nie ma przeszkód, by o wspólny kredyt na mieszkanie ubiegały się osoby nie będące małżeństwem. Większość banków przyjmuje do kalkulacji te same koszty utrzymania, niezależnie od tego, czy wnioskuje małżeństwo czy też para będąca w związku partnerskim lub osoby, które dopiero zamierzają się pobrać.

W większości banków dwie osoby występujące o kredyt na zakup nieruchomości zostaną potraktowane jako jedno gospodarstwo domowe, a ich zdolność kredytowa będzie określona na takim samym poziomie jak dla małżeństwa. Jednak zdarzają się wyjątki i w niektórych bankach dwie osoby nie będące w związku małżeńskim będą stanowiły dwa gospodarstwa domowe.

Tomasz Dąbrowski ze śląskiej grupy ekspertów finansowych finanse.pl , który pośredniczy w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych dla klientów: Zdarzają się instytucje udzielające kredytów hipotecznych, które traktują związek partnerski jako dwa odrębne gospodarstwa domowe. Skutkuje to ustaleniem wyższych miesięcznych kosztów utrzymania. To z kolei powoduje, że zdolność kredytowa wnioskodawców spada nawet o kilka lub kilkanaście procent. Dlatego wraz z wnioskiem kredytowym warto przedłożyć stosowne oświadczenie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego i wspólnych kosztach utrzymania. O tym powinien wiedzieć każdy doradca kredytowy, jest to szczególnie ważne w kontekście przygotowania klienta do kredytu.

To, czy o kredyt występuje małżeństwo, czy para będąca w związku nieformalnym nie ma istotnego znaczenia dla oceny ryzyka banku. Część banków jednak korzystniej oceni zdolność kredytową małżeństwa niż pary tworzącej związek nieformalny. W ocenie ryzyka jeszcze trudniej mają osoby samotne.

Tomasz Dąbrowski finanse.pl: Generalnie banki lepiej oceniają osoby będące w związku czy to formalnym czy nieformalnym, ponieważ ryzyka związane np. z utratą pracy, zdrowia i życia rozkładają się wówczas na dwie osoby. Na przykład w jednym z największych banków para kredytobiorców będąca w związku małżeńskim bez zobowiązań i dzieci na utrzymaniu, o łącznych dochodach 5000 zł netto (okres kredytowania 30 lat) ma zdolność kredytową w wysokości 414.000 zł. W przypadku pary będącej w związku nieformalnym w takiej samej sytuacji finansowej zdolność kredytowa jest na poziomie 360.000 zł.

Żeby poznać szczegóły i swoje możliwości kredytowe umówcie się na bezpłatną konsultację z Ekspertem Finansowym. Tel. 570 102 400

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z niską marżą 1,65% (oprocentowanie zmienne od 8,85% w skali roku – RRSO 9,89% dla reprezentatywnego przykładu)!
Dowiedz się więcej

Instytucje, które nam zaufały:

PKO BP SA Millennium Bank SA Pekao Bank Hipoteczny SA
Pekao SA BNP Paribas SA mBank Bank Hipoteczny SA
ING Bank Śląski SA Alior Bank SA Getin Bank
Santander Bank Polska SA Bank Ochrony Środowiska SA Credit Agricole SA
mBank SA Citi Handlowy SA Bank Polskiej Spółdzielczości SA