Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogWiosna – najlepszy czas na remont mieszkania i domu

Wiosna – najlepszy czas na remont mieszkania i domu

kredyt na remont mieszkania

 

Pierwszy dzień wiosny już za nami. Przyroda budzi się do życia, a słońce zagląda do okien. To doskonały czas na remont mieszkania lub domu. Wiosna sprzyja zmianom. W ciągu roku najczęściej naprawiamy bieżące usterki, za to gdy przychodzi wiosna, zabieramy się za generalne odnowienie mieszkania. Najchętniej robimy to od kwietnia do końca sierpnia. I to nie tylko dlatego, że sprzyja nam pogoda, ale również z uwagi na fakt, że mamy wtedy więcej energii do działania.

Jakie wydatki czekają nas przy remontach

Remonty stanowią aż 24 procent wszystkich wiosennych wydatków Polaków. Większość z nas wyda na ten cel kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego co zamierzamy zmienić lub odnowić. Dlatego na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakimi środkami finansowymi dysponujemy oraz jak duża będzie skala przeprowadzanych przez nas robót. Ważne jest także, czy remont wykonamy samodzielnie, czy skorzystamy z usług ekipy remontowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decyzję podejmijmy w zależności od tego, jak zaawansowane prace zamierzamy wykonywać, oraz na ile sami potrafimy poradzić sobie bez pomocy wykwalifikowanej ekipy. O ile malowanie ścian można wykonać samodzielnie, o tyle bardziej zaawansowane prace mogą być zbyt skomplikowane.

Koszt remontu zależeć będzie od metrażu pomieszczeń, cen materiałów oraz specyfiki i stopnia zaawansowania prac, jakie chcemy przeprowadzić. Samo odświeżenie 50-metrowego mieszkania kosztuje zwykle od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł. Ta kwota uwzględnia jedynie malowanie pomieszczeń. Gdy decydujemy się położenie paneli w pokojach i kafelków w łazience, na zakup nowych urządzeń AGD i RTV, wynajęcie ekipy remontowej czy przeprowadzenie poważniejszych napraw, koszty wzrastają. Czasem nawet kilkukrotnie.

Nie warto jednak oszczędzać na materiałach i robociźnie, ponieważ nasz remont może być inwestycją na kilka lub kilkanaście lat. Jeśli kupimy lepszej jakości materiały i zatrudnimy sprawdzonych fachowców, przez długi czas nie będziemy musieli ponawiać remontu. Drobne czynności możemy oczywiście wykonać samodzielnie, ale poważniejsze prace, np. wymianę okien czy instalacji lepiej powierzyć specjalistom. Warto oddzielnie zaplanować poszczególne etapy remontu, a więc oszacować, ile dokładnie pieniędzy będziemy potrzebowali na remont kuchni, łazienki, pokojów itp. Nasze doświadczenie podpowiada, że podczas planowania nie przewidzimy jednak wszystkich wydatków – dlatego lepiej zaopatrzyć się w większą gotówkę aby swobodnie realizować remont.

Jak sfinansować zaplanowany remont

Rzadko kiedy jesteśmy w stanie pokryć wydatki na remont z własnych oszczędności. Najczęstszym sposobem finansowania prac remontowych jest kredyt w banku.

Mały remont czy nową aranżację wnętrz możemy sfinansować pożyczką gotówkową. Jeśli jednak planujemy gruntowny remont domu lub mieszkania, adaptację poddasza, docieplenie budynku, wymianę dachu, instalacji CO, stolarki okiennej i drzwiowej, tutaj najlepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny – uważa Justyna Janus – ekspert finansowy Finanse.pl. – Jest to wówczas kredyt zabezpieczony hipotecznie, zdecydowanie tańszy od kredytu gotówkowego, a jego spłata może być rozłożona na dużo dłuższy okres czasu.

Przykładowo: zwykłą pożyczkę gotówkową uzyskamy w banku przy oprocentowaniu 7,9% i prowizji 5%, na maksymalny okres 10 lat. Tymczasem kredyt hipoteczny to oprocentowanie rzędu 3,5% i prowizja na poziomie również 2,5%.

Rata pożyczki gotówkowej w wysokości 30.000 PLN na okres 120 m-cy wyniesie ok. 366 złotych.

Rata kredytu hipotecznego w wysokości 30.000 PLN na okres 120 m-cy wyniesie ok 297 złotych.

Gdy remontujemy na kredyt – o tym pamiętajmy

Przede wszystkim rzetelnie oszacujmy koszty wszystkich prac i zakupów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Jeśli w międzyczasie zabraknie nam środków, to podwyższenie kredytu może stać się kłopotliwie, a czasami po prostu niemożliwe. W najlepszym razie znacznie wydłuży się  proces uzyskania środków o kilka dodatkowych tygodni. Dlatego często korzystniej jest zawnioskować o nieco wyższą kwotę i jej nie wykorzystać, a nadmiar zwrócić bankowi na poczet wcześniejszej spłaty  kredytu.

Nie warto również wydłużać maksymalnie okresu spłaty kredytu. Co prawda kredyt możemy spłacać nawet 25 czy 30 lat, ale jeżeli nie są to duże kwoty i rata będzie względnie niska, to wskazanym jest skrócenie okresu spłaty. Spowoduje to, że zapłacimy mniej odsetek i łączny koszt kredytu ulegnie obniżeniu. Wydłużanie okresu spłaty obniży ratę, ale powoduje też wzrost kosztów w całym okresie kredytowania.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy podpowiedzą, jak korzystnie sfinansować wiosenny remont domu lub mieszkania.

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia