Wakacje kredytowe – dla kogo i na jakich zasadach?
Obecnie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi zawieszenia spłaty rat kredytowych w ramach projektowanej Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis Prezydenta.
Rządowy projekt zakłada wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny w złotówkach, zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu łącznie na osiem miesięcy:
- po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
- po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.
Wielu klientów już rozważa opcję wakacji kredytowych. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, jakie się z tym krokiem wiążą:
- Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych będzie trafiać do Biura Informacji Kredytowej. Na ten moment nie ma jeszcze jasnej informacji, czy skorzystanie z ustawowych wakacji od rat kredytowych może utrudnić sięgnięcie po ewentualny kolejny kredyt, czy będzie to wpływało na zdolność kredytową klienta. Decyzję o udzieleniu kredytu podejmie bank w oparciu o przyjęte w danym banku kryteria. Jednak doświadczenia z okresu pandemii wskazują, że możliwy jest negatywny wpływ korzystania z wakacji na możliwość skorzystania z kolejnych produktów finansowych w bankach.
- Wakacje kredytowe nie są umorzeniem kredytu hipotecznego, czy jego części. Przesunięte raty kredytobiorca będzie musiał, tak czy inaczej, spłacić. Zawieszone raty zostaną dodane do pierwotnego okresu kredytowania, wydłużając go o analogiczną liczbę miesięcy.
- W okresie wakacji kredytowych kredytobiorca nie będzie płacić odsetek i rat kapitałowych. Będzie jednak ponosić koszty ubezpieczeń, czyli np.: ubezpieczenie nieruchomości, czy ubezpieczenie na życie. Skorzystanie z wakacji kredytowych może więc podnieść koszty okołokredytowe, ponieważ niektóre ubezpieczenia kredytobiorca może płacić dłużej.
- Ustawowe wakacje kredytowe będą posiadać ograniczenia. Kredytobiorca spłacający więcej niż jeden kredyt hipoteczny będzie mógł złożyć wniosek o zawieszenie spłaty w ramach programu tylko w przypadku jednej umowy kredytowej. Kolejnym warunkiem jest to, że zawieszenie może dotyczyć tylko kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe, nie dotyczy więc kredytów zaciąganych na mieszkanie kupione pod wynajem czy inne cele inwestycyjne.