Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogNowe mieszkanie czy rynek wtórny? Co wybrać?

Nowe mieszkanie czy rynek wtórny? Co wybrać?

 

Na polskim rynku nieruchomości wybór lokali mieszkalnych jest bardzo duży. Każdy kto myśli o zakupie mieszkania, zastanawia się jakie najlepiej kupić – nowe od dewelopera czy używane z rynku wtórnego. A jeśli rynek wtórny – to w bloku, kamienicy czy może w apartamentowcu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie własnego mieszkania należy szczegółowo przemyśleć wady i zalety każdego rozwiązania. Kupując mieszkanie od dewelopera można urządzić je zgodnie z własnymi oczekiwaniami, jednak koszty wykończeniowe są znacznie wyższe, a na przeprowadzkę często trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego mogą okazać się niefunkcjonalne, a dodatkowo przed przeprowadzką konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego całego budynku. Co należy wiedzieć przed kupnem własnej nieruchomości? O szczegółach opowiada Agata Stradomska, Menadżer ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska.

 

Rynek pierwotny

Niewątpliwą zaletą mieszkania od dewelopera jest to, że jest nowe, a więc można je urządzić od podstaw zgodnie z własnymi wymaganiami, a przy jego budowie zostały wykorzystane nowoczesne technologie i materiały energooszczędne. Lokale te dopasowane są do współczesnych potrzeb mieszkaniowych – zarówno pod względem ich metraży, jak i funkcjonalności pomieszczeń. Najczęściej znajdują się na zamkniętych, monitorowanych osiedlach, z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych, placami zabaw, zaaranżowaną zielenią, wewnętrznym patio, rowerowniami czy wózkowniami. Bloki te są estetyczne, ładnie wykończone, mają reprezentacyjne korytarze, windy (często nawet w niskich budynkach).

Jeśli chcemy kupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji może się jednak okazać, że wybór dostępnych mieszkań jest niewielki albo nawet nie są one w ogóle dostępne. Dodatkowo, do takiego mieszkania nie wprowadzimy się od razu po zakupie. Trzeba je wykończyć, a w wielu przypadkach poczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na dokończenie budowy. Oczywiście można czekać aż lokale zostaną ukończone i wtedy podjąć decyzję o zakupie. Musimy jednak liczyć się z tym, że wybrane mieszkanie może nie być już dostępne, ponieważ ktoś nas uprzedzi, a propozycje, które pozostaną do sprzedaży mogą nie spełniać naszych oczekiwań.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że decydując się na zakup mieszkania w fazie budowy nie obejrzymy go fizycznie, dlatego swoją decyzję musimy oprzeć na naszej wyobraźni popartej makietami, planami, rysunkami czy wizualizacjami. Dodatkowo deweloperzy zazwyczaj budują osiedle etapami i zanim nie zostaną ukończone wszystkie, będziemy sąsiadować z placem budowy, narażeni np. na hałas. Kolejną ważną kwestią są koszty. Oprócz ceny mieszkania jaką zapłacimy deweloperowi musimy doliczyć dodatkowe wydatki, takie jak zakup miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej, a przede wszystkim koszty wykończenia mieszkania – czyli położenia podłóg, urządzenia łazienki czy kuchni. Dobrą stroną zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że nie zapłacimy podatku PCC, który na rynku wtórnym wynosi aż 2 proc. ceny mieszkania. Czyli kupując mieszkanie za 400 tys. zł w kieszeni pozostawimy 8 tys. zł.

 

Rynek wtórny

Do mieszkania z rynku wtórnego najczęściej można wprowadzić się od razu – bo przecież ktoś tam wcześniej mieszkał. Oczywiście można je wyremontować, a przynajmniej odświeżyć, ale najczęściej nie są to wydatki bezwzględnie potrzebne do przeprowadzki. W przypadku ograniczonego budżetu modernizację możemy przeprowadzać sukcesywnie. Te mieszkania są też najczęściej gotowe do przejęcia w krótkim terminie, ponieważ ktoś, kto je sprzedaje, najczęściej ma już swój pomysł na życie i łatwiej może zaakceptować szybką wyprowadzkę.

Kiedy chcemy kupić mieszkanie w konkretniej lokalizacji, wówczas łatwiej nam będzie znaleźć je na rynku wtórnym. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że starsze mieszkania nie zawsze mają parkingi oraz garaże. Dodatkowo w niskich blokach często brakuje wind, dlatego na trzecie lub czwarte piętro trzeba wchodzić schodami. Z drugiej strony jest mniej niespodzianek, ponieważ dokładnie widzimy co kupujemy. Możemy też wcześniej poznać sąsiadów. Jednak starsze budownictwo często nie odzwierciedla naszych potrzeb – w mieszkaniach są małe pomieszczenia, niefunkcjonalne łazienki czy kuchnie, przechodnie pokoje, brak miejsc na duże szafy czy łóżka. Dziś jesteśmy bardziej wybredni niż w latach 60. czy 80., kiedy sukcesem było zdobycie jakiegokolwiek własnego mieszkania. O takie detale jak estetyka czy funkcjonalność wówczas nie dbano. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego mieszkania warto pomyśleć o konsultacji z architektem, który podpowie jakie rozwiązania i modyfikacje wprowadzić, aby usprawnić nieergonomiczną przestrzeń życiową.

Kupując lokal na rynku wtórnym, oprócz oceny wizualnej samego mieszkania należy również zwracać uwagę na stan techniczny budynku, znajdujących się w nim instalacji, a także koszty, które będziemy ponosić, związane z przeprowadzeniem ewentualnych remontów, w tym ocieplenia budynku oraz te związane z eksploatacją mieszkania. Kupując lokal w starszych budynkach zazwyczaj nie opłacamy co miesiąc ochrony osiedla czy portiera, lecz w to miejsce pojawia się koszt remontów budynku czy wyższe wydatki związane z comiesięczną eksploatacją lokalu.

Na rynku dostępne są też kilkuletnie mieszkania w blokach i apartamentowcach, wykończone w nowoczesnym standardzie, gotowe do wprowadzenia się od zaraz. Jedyną ich wadą jest cena. W ostatnich latach stawki za nieruchomości uległy redukcji, a osoby, które obecnie sprzedają mieszkanie są niechętne do poniesienia dużej straty. Sprzedający ponieśli również niemałe wydatki na ich wykończenie, a wartość mieszkania uzupełniają też trwałe zabudowy, jak kuchnie czy szafy, idealnie dopasowane do przestrzeni.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania należy rozważyć wady i zalety każdego rozwiązania. Trzeba dokładnie przeanalizować własne oczekiwania, a szczególnie wymagania dotyczące ceny mieszkania, czasu, w jakim musimy się przeprowadzić do nowego lokalu oraz odległości punktów komunikacyjnych. Należy także pamiętać, aby przy podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości uwzględnić relację jakości do ceny – wówczas, nawet jeśli zdecydujemy się sprzedać dane mieszkanie za kilka lat, nie poniesiemy znaczących strat.

 

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z niską marżą 1,65% (oprocentowanie zmienne od 8,85% w skali roku – RRSO 9,89% dla reprezentatywnego przykładu)!
Dowiedz się więcej

Instytucje, które nam zaufały:

PKO BP SA Millennium Bank SA Pekao Bank Hipoteczny SA
Pekao SA BNP Paribas SA mBank Bank Hipoteczny SA
ING Bank Śląski SA Alior Bank SA Getin Bank
Santander Bank Polska SA Bank Ochrony Środowiska SA Credit Agricole SA
mBank SA Citi Handlowy SA Bank Polskiej Spółdzielczości SA