Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogMdM – Mieszkanie dla Młodych – powoli kończy się pula środków na rok 2017

MdM – Mieszkanie dla Młodych – powoli kończy się pula środków na rok 2017

 

W bieżącym roku beneficjenci programu MDM mają możliwość zarezerwowania 50% z puli przeznaczonej na 2017-ty rok, czyli 373 mln PLN. Tymczasem, wg stanu na dzień 2016-04-28 zostało już wykorzystane ponad 156 mln PLN środków.

Po wyczerpaniu środków na 2016-ty rok, dofinansowanie z puli przeznaczonej na kolejne lata jest jedyną szansą uzyskania wsparcia w programie MDM. W przypadku wyboru takiej możliwości sprzedający otrzymuje część środków pochodzących z kredytu jeszcze w bieżącym roku, po czym może nastąpić wydanie lokalu.

Na pozostałą część płatności (z dofinansowania) zbywca poczeka do początku roku, na który została przyznana pula. O ile w przypadku środków przyznanych na 2017-ty rok takie rozwiązanie jest jeszcze akceptowalne, to mało który zbywca zdecyduje się oczekiwać do 2018-go roku. Realnie dostępna pula wynosi więc jedynie 217 mln PLN i z dnia na dzień się kurczy.

Apogeum rejestracji wniosku nastąpiło w przeciągu dwóch tygodni po zawieszeniu przyjmowania wniosków na 2016-ty rok. Ponad 1 700 klientów nie zdołało otrzymać wsparcia pomimo rejestracji wniosków. Ich aplikacje otrzymały status „oczekujący na dofinansowanie” i miały trwać w zawieszeniu do końca roku lub momentu zwiększenia wyczerpanej puli. Większość tych klientów wybrała wówczas możliwość wycofania wniosku i ubiegania się o dofinansowanie ze środków 2017. Oznaczało to dłuższe oczekiwanie, ale jednocześnie pewność otrzymania wsparcia.

Obecnie proces rezerwacji zwolnił, ale nadal rezerwowane jest prawie 3,5 mln PLN dziennie. Jeżeli obecna dynamika się utrzyma, już na początku lipca kredytobiorcy utracą szansę rejestracji wniosku na 2017-ty rok.

Co dalej z programem MDM?

Osoby, które nie zdążą z rejestracją wniosku do lipca będą musiały wstrzyma swoje plany aż do stycznia 2017-go roku. Wtedy zostanie uruchomiona pozostała część puli, czyli kolejne 373 mln PLN. Biorąc pod uwagę tegoroczne zainteresowanie programem, środków z pewnością nie wystarczy na dłużej niż kilka miesięcy.

Pewną szansę na zwiększenie środków budził projekt Platformy Obywatelskiej, zakładający zwiększenie w latach 2016- 2018 maksymalnego limitu o 800 mln PLN rocznie. Niestety, na posiedzeniu w dniu 2016-04-13 sejmowe komisje: infrastruktury i finansów publicznych – odrzuciły wniosek na rzecz realizacji innych programów mieszkaniowych. Pomysł PO będzie jeszcze omawiany, niewykluczone, że propozycja nowelizacji programu „Mieszkanie dla Młodych” powróci w nieco zmodyfikowanej postaci, jednak biorąc pod uwagę projekty rządowe, podwyższenie puli dopłat będzie co najwyżej symboliczne.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania lub domu w najbliższym czasie, warto przyspieszyć swoje plany. Dopłata w ramach programu MDM oznacza realne wsparcie, nawet do wysokości 112 tys. PLN. Aby skorzystać z możliwości oferowanych przez program warto skontaktować się z Doradcą finanse.pl.  Doradca przedstawi warunki programu, zweryfikuje zdolność kredytową oraz zaprezentuje możliwości, jakie oferują poszczególne banki uczestniczące w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

 

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia