Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogJak kupić mieszkanie, nie dysponując wkładem własnym?

Jak kupić mieszkanie, nie dysponując wkładem własnym?

 

Rekomendacja S, wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, wymaga od kredytobiorcy posiadania wkładu własnego w wysokości min. 15% wartości nabywanej nieruchomości. Od przyszłego roku minimalny wymagany wkład będzie wynosił 20%.

Aby nabyć lokal o wartości 300 tys. PLN, nabywca mieszkania będzie potrzebował min. 60 tys. własnych środków. Czy istnieje możliwość, aby zakupić nieruchomość nie dysponując taką kwotą?

Po pierwsze, Rekomendacja S dopuszcza posiadanie wkładu w wysokości 10%, o ile zostanie wykupione ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Co ciekawe, wykupienie takiego ubezpieczenia nie musi oznaczać większych kosztów dla kredytobiorcy. Niektóre banki w ramach promocji udostępniają takie rozwiązanie bez dodatkowej opłaty. Skorzystanie z takiego rozwiązania umożliwi zmniejszenie wymaganej kwoty o połowę.

Dobrym pomysłem jest poproszenie o wsparcie pracodawcy. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość uzyskania pożyczki zakładowej. Właściciel firmy może w ten sposób zapewnić swoim pracownikom możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a przy okazji mocniej związać ich ze swoją firmą. Pożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej bardzo często nie jest oprocentowana i nie jest wykazywana w BIK. Nie wpłynie więc na ewentualną zdolność kredytową pożyczkobiorcy.

Kredytobiorca ma także możliwość przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia w formie drugiej nieruchomości (np. działki budowlanej) lub produktów finansowych (np. funduszy inwestycyjnych).

Obniżenie wymaganego wkładu własnego do wysokości 10% oznacza, że w większości przypadków zostanie ono pokryte przez dofinansowanie, przyznane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy”. Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego.

W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków. Jedną z możliwości jest poproszenie o pomoc najbliższych. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej … do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”. Taka dodatkowa osoba wspomoże jedynie zdolność kredytową, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

Reasumując – warto pospieszyć się z decyzją o zakupie mieszkania dopóki program MDM jeszcze funkcjonuje. Uzyskanie finansowego wsparcia jest najkorzystniejszą z wymienionych opcji, znacząco zwiększającą szanse na zakup wymarzonego mieszkania.

 

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z niską marżą 1,65% (oprocentowanie zmienne od 8,85% w skali roku – RRSO 9,89% dla reprezentatywnego przykładu)!
Dowiedz się więcej

Instytucje, które nam zaufały:

PKO BP SA Millennium Bank SA Pekao Bank Hipoteczny SA
Pekao SA BNP Paribas SA mBank Bank Hipoteczny SA
ING Bank Śląski SA Alior Bank SA Getin Bank
Santander Bank Polska SA Bank Ochrony Środowiska SA Credit Agricole SA
mBank SA Citi Handlowy SA Bank Polskiej Spółdzielczości SA