Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogKredyt hipoteczny dla singla – o czym warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny dla singla – o czym warto wiedzieć?

młoda kobieta trzyma klucze do mieszkania w ręku

 

Jak wynika z danych Spisu Powszechnego co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce funkcjonuje jako gospodarstwo jednoosobowe. Single, czyli osoby nieposiadające stałego partnera lub partnerki, sami muszą troszczyć się o swoją przyszłość finansową. Dlatego gdy decydują się na inwestycję mieszkaniową finansowaną kredytem hipotecznym samodzielnie muszą sprostać wymaganiom banków stawianym przed kredytobiorcami.

Które banki udzielają kredytów hipotecznych singlom?

Wszystkie banki na polskim rynku finansowym udzielają kredytów hipotecznych zarówno pojedynczym osobom, jak i małżeństwom lub parom pozostającym w nieformalnym związku. Dla banku sytuacja, w której pojedyncza osoba samodzielnie składa wniosek kredytowy jest sytuacją standardową, umożliwiającą dokonanie oceny zdolności kredytowej i przeprowadzenie całego procesu kredytowego w sposób prosty i szybki.

Jakie są warunki przyznania kredytu hipotecznego singlom?

Banki stawią te same wymagania formalne osobom ubiegającym się o kredyty hipoteczny, niezależnie od tego czy składają wniosek samodzielnie, czy z inną osobą. W każdym przypadku wnioskodawca czy też wnioskodawcy muszą posiadać odpowiednią zdolność kredytową i przedstawić zabezpieczenie kredytu o wymaganej wartości. Wniosek kredytowy, dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodów, dokumenty dotyczące nieruchomości mającej stanowić przedmiot zakupu i zabezpieczenia kredytu są takie same, w sytuacji gdy wnioskuje jedna czy więcej osób. Również cały proces rozpatrywania wniosku kredytowego przebiega jednakowo w przypadku singli, par i małżeństw. Czy są zatem jakieś różnice w podejściu banków do udzielania kredytów hipotecznych singlom a np. małżeństwom?

Jak banki oceniają ryzyko przyznania kredytu hipotecznego singlom?

Każdy bank rozpatrując wniosek kredytowy ocenia ryzyko udzielenia kredytu dla konkretnej osoby i konkretnej kwoty kredytu. Na podstawie posiadanych informacji statystycznych oraz informacji zawartych we wniosku kredytowym i załączonych dokumentach, bank stara się określić prawdopodobieństwo terminowej spłaty udzielonego kredytu w przyszłości. Porównując sytuację, w której o kredyt ubiega się jedna osoba z sytuacją gdy o kredyt wnioskują dwie osoby, z których każda posiada własne źródło dochodu, należy przyznać, że ryzyko ewentualnych problemów ze spłatą kredytu w pierwszym przypadku jest większe. Zawsze może zdarzyć się sytuacja wystąpienia dłuższych lub krótszym problemów finansowych wynikających np. z utraty pracy, choroby, nieszczęśliwego wypadku. W przypadku par i małżeństw każdy z kredytobiorców może liczyć w takiej sytuacji na drugą osobę, w przypadku singli – muszą oni polegać wyłącznie na sobie.

Przeczytaj również: Pożyczka hipoteczna – najtańszy kredyt na dowolny cel

Dodatkowe wymagania banków względem pojedynczych osób ubiegających się o kredyt hipoteczny

Z uwagi na większe ryzyko kredytowe banki są mniej skłonne udzielać kredytu singlom niż małżeństwom czy parom posiadającym dwa źródła dochodu. Nie oznacza to jednak, że pojedyncze osoby są na straconej pozycji. Często jednak warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego singlom jest jakiś element ograniczający ryzyko kredytowe całej transakcji. Takim elementem może być zaangażowanie przez kredytobiorcę większego wkładu własnego lub ubezpieczenie się od ryzyka utraty pracy czy życia.

W jaki sposób single mogą zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej?

Sytuacja każdej osoby ubiegającej się o kredyt jest inna, dlatego warto ją dobrze przeanalizować przed złożeniem wniosku kredytowego do konkretnego banku. Część banków jest bowiem bardziej otarta na pojedyncze osoby wnioskujące o kredyt, a część podchodzi do takich osób ostrożniej i stawia przed nimi większe wymagania. Jak z tego widać już sam wybór banku może mieć decydujące znaczenie dla uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Skąd singiel może wiedzieć, jakie jest podejście poszczególnych banków do jego osoby, jak każdy z banków będzie liczył jego zdolność kredytową, jakie postawi przed nim warunki udzielenia kredytu? Przeciętny klient nie posiada takiej wiedzy, warto zatem przeanalizować temat z kimś, kto powinien to wiedzieć, czyli z Ekspertem Finansowym.

Dlatego zapraszamy wszystkich planujących inwestycje mieszkaniowe do bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami hipotecznymi. Dobre zdiagnozowanie sytuacji, właściwy wybór banku i odpowiednie przygotowanie się do złożenia wniosku zdecydowanie zwiększą szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia