Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogKredyt hipoteczny dla par w nieformalnym związku

Kredyt hipoteczny dla par w nieformalnym związku

Kredyt hipoteczny dla pary w nieformalnym związku

 

Banki gotowe są udzielać kredytów hipotecznych na zakup, remont i budowę nieruchomości zarówno małżeństwom jak i parom, które nie zawarły formalnego związku. Brak sformalizowanej relacji nie jest przeszkodą we wspólnym staraniu się o kredyt hipoteczny. Małżeństwa i pary nieformalne mogą być jednak inaczej traktowane przez poszczególne banki, a różnice dotyczą przede wszystkim sposobu określenia zdolności kredytowej.

Jeśli osoby starające się o kredyt hipoteczny pozostają w związku nieformalnym ale mieszkają osobno, wówczas banki przyjmują, że mają do czynienia z dwoma oddzielnymi gospodarstwami domowymi i do każdego z tych gospodarstw liczą  odrębne koszty utrzymania. To powoduje, że zdolność kredytowa tych osób maleje, a dodatkowo, każda z nich tworząc odrębne gospodarstwo musi mieć zdolność na kredyt o który się ubiega.

Inaczej jest w sytuacji, gdy osoby pozostające z nieformalnym związku mieszkają razem. Wówczas większość banków traktuje je analogicznie jak małżeństwo uznając że stanowią jedno gospodarstwo domowe. To obniża łączne koszty utrzymania tych osób i zwiększa zdolność kredytową dając możliwość wnioskowania o wyższą kwotę kredytu. Warunkiem, który te osoby muszą spełnić jest zazwyczaj wskazanie wspólnego adresu zamieszkania i zadeklarowanie wspólnoty gospodarczej we wniosku kredytowym.

Zdarzają się jednak banki, które traktują osoby nie pozostające w związku formalnym jak dwa oddzielne gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy mieszkają razem czy osobo. W tych bankach parom nieformalnym trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny w oczekiwanej wysokości.

Ponieważ banki wykazują w tej sprawie różne podejście, a czasem zmieniają swój stosunek do kredytowania par nieformalnych warto skorzystać ze wsparcia eksperta hipotecznego, który pomoże przeanalizować waszą sytuację w poszczególnych bankach.

Promocje


Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z niską marżą 1,65% (oprocentowanie zmienne od 8,85% w skali roku – RRSO 9,89% dla reprezentatywnego przykładu)!
Dowiedz się więcej

Instytucje, które nam zaufały:

PKO BP SA Millennium Bank SA Pekao Bank Hipoteczny SA
Pekao SA BNP Paribas SA mBank Bank Hipoteczny SA
ING Bank Śląski SA Alior Bank SA Getin Bank
Santander Bank Polska SA Bank Ochrony Środowiska SA Credit Agricole SA
mBank SA Citi Handlowy SA Bank Polskiej Spółdzielczości SA