Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogKredyt hipoteczny dla par w nieformalnym związku

Kredyt hipoteczny dla par w nieformalnym związku

Kredyt-hipoteczny-dla-pary-w-nieformalnym-zwiazku

 

Banki gotowe są udzielać kredytów hipotecznych na zakup, remont i budowę nieruchomości zarówno małżeństwom jak i parom, które nie zawarły formalnego związku. Brak sformalizowanej relacji nie jest przeszkodą we wspólnym staraniu się o kredyt hipoteczny. Małżeństwa i pary nieformalne mogą być jednak inaczej traktowane przez poszczególne banki, a różnice dotyczą przede wszystkim sposobu określenia zdolności kredytowej.

Jeśli osoby starające się o kredyt hipoteczny pozostają w związku nieformalnym ale mieszkają osobno, wówczas banki przyjmują, że mają do czynienia z dwoma oddzielnymi gospodarstwami domowymi i do każdego z tych gospodarstw liczą  odrębne koszty utrzymania. To powoduje, że zdolność kredytowa tych osób maleje, a dodatkowo, każda z nich tworząc odrębne gospodarstwo musi mieć zdolność na kredyt o który się ubiega.

Inaczej jest w sytuacji, gdy osoby pozostające z nieformalnym związku mieszkają razem. Wówczas większość banków traktuje je analogicznie jak małżeństwo uznając że stanowią jedno gospodarstwo domowe. To obniża łączne koszty utrzymania tych osób i zwiększa zdolność kredytową dając możliwość wnioskowania o wyższą kwotę kredytu. Warunkiem, który te osoby muszą spełnić jest zazwyczaj wskazanie wspólnego adresu zamieszkania i zadeklarowanie wspólnoty gospodarczej we wniosku kredytowym.

Zdarzają się jednak banki, które traktują osoby nie pozostające w związku formalnym jak dwa oddzielne gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy mieszkają razem czy osobo. W tych bankach parom nieformalnym trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny w oczekiwanej wysokości.

Ponieważ banki wykazują w tej sprawie różne podejście, a czasem zmieniają swój stosunek do kredytowania par nieformalnych warto skorzystać ze wsparcia eksperta hipotecznego, który pomoże przeanalizować waszą sytuację w poszczególnych bankach.

Promocje


Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia