Kredyt hipoteczny dla par w nieformalnym związku
Banki gotowe są udzielać kredytów hipotecznych na zakup, remont i budowę nieruchomości zarówno małżeństwom jak i parom, które nie zawarły formalnego związku. Brak sformalizowanej relacji nie jest przeszkodą we wspólnym staraniu się o kredyt hipoteczny. Małżeństwa i pary nieformalne mogą być jednak inaczej traktowane przez poszczególne banki, a różnice dotyczą przede wszystkim sposobu określenia zdolności kredytowej.
Jeśli osoby starające się o kredyt hipoteczny pozostają w związku nieformalnym ale mieszkają osobno, wówczas banki przyjmują, że mają do czynienia z dwoma oddzielnymi gospodarstwami domowymi i do każdego z tych gospodarstw liczą odrębne koszty utrzymania. To powoduje, że zdolność kredytowa tych osób maleje, a dodatkowo, każda z nich tworząc odrębne gospodarstwo musi mieć zdolność na kredyt o który się ubiega.
Inaczej jest w sytuacji, gdy osoby pozostające z nieformalnym związku mieszkają razem. Wówczas większość banków traktuje je analogicznie jak małżeństwo uznając że stanowią jedno gospodarstwo domowe. To obniża łączne koszty utrzymania tych osób i zwiększa zdolność kredytową dając możliwość wnioskowania o wyższą kwotę kredytu. Warunkiem, który te osoby muszą spełnić jest zazwyczaj wskazanie wspólnego adresu zamieszkania i zadeklarowanie wspólnoty gospodarczej we wniosku kredytowym.
Zdarzają się jednak banki, które traktują osoby nie pozostające w związku formalnym jak dwa oddzielne gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy mieszkają razem czy osobo. W tych bankach parom nieformalnym trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny w oczekiwanej wysokości.
Ponieważ banki wykazują w tej sprawie różne podejście, a czasem zmieniają swój stosunek do kredytowania par nieformalnych warto skorzystać ze wsparcia eksperta hipotecznego, który pomoże przeanalizować waszą sytuację w poszczególnych bankach.