Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseDla CiebieCzym jest program Mieszkanie na start?

Czym jest program Mieszkanie na start?

Kredyt mieszkaniowy na Start

Mieszkanie na start to rządowy program 10-letnich dopłat do kredytów hipotecznych. Dedykowany osobom, które nie są w stanie zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach, pozwoli znacząco obniżyć wysokość oprocentowania, a co za tym idzie — także kwotę mieszięcznej raty. Ile wyniesie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w ramach programu?

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu będzie zależeć od liczby osób w gospodarskie domowym. Ma wynosić:

 • 1,5 % dla gospodarstwa domowego bez dzieci,
 • 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem,
 • 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci,
 • 0% dla gospodarstwa domowego z trójką i więcej dzieci.

Ze względu na tą ostatnią stawkę program czasami jest określany jako „Kredyt 0%”.

Warto dodać, że program dopłat ma objąć również osoby, które sięgną po kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. W takim przypadku dopłaty mają być jednak wypłacane przez 5 lat.

Dopłaty do kredytu – wyłącznie do określonej kwoty kapitału

Kredytobiorcy wnioskujący o finansowanie w ramach programu kredyt naStart mogą kupić nieruchomość o dowolnej wartości. Dopłaty będą obowiązywać jednak jedynie do określonej wartości. Dla gospodarstwa:

 • 1-osobowego będzie to 200 tys. zł,
 • 2-osobowego – 400 tys. zł,
 • 3-osobowego – 450 tys. zł,
 • 4-osobowego – 500 tys. zł,
 • 5-osobowego lub większego – 600 tys. zł.

Przykład. Jeśli osoby prowadzące pięcioosobowe gospodarstwo domowe będą wnioskować o kredyt 0% na zakup mieszkania o wartości 800 tys. zł, preferencyjny kredyt obejmie jedynie wartość 600 tys. zł. Od pozostałych dwustu kredytodawca naliczy koszty w standardowej wysokości.

Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku wskazanej wyżej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, dopłaty będą obowiązywać do kwoty 720 tys. zł, a dla pary bez dzieci 480 tys. zł.

Mieszkanie na start – wymagania

Choć z założenia program ma pomóc Polakom w zakupie swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie na start dla młodych), ma mieć także charakter prorodzinny.

Kredyt z rządową dopłatą będą więc mogły dostać następujące grupy osób:

 • single przed ukończeniem 35 roku życia;
 • pary i małżeństwa bez limitu wieku (niezależnie czy mają dzieci czy też nie);
 • single z co najmniej jednym dzieckiem (bez limitu wieku);
 • osoby, które nie mają i nie miały w przeszłości własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są osoby, które nabyły nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły tą nieruchomość przed ukończeniem 18 lat lub zbyły ją w drodze darowizny, na rzecz osoby nie wchodzącej w skład jego gospodarstwa domowego);

Oprócz wskazanych wyżej wymagań rozpatrując wnioski o kredyt mieszkaniowy 0%, banki będą brały pod uwagę również kryterium dochodowe. Wyniesie ono odpowiednio:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowych lub większych gospodarstw domowych.

W tym przypadku również obowiązują podwyższone limity la części miast. Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku 5-osobowej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, limit wyniesie 27,6 tys. zł. Z kolei para kupująca mieszkanie na start w stolicy będzie miała limit dochodu wynoszący 15,6 tys. zł.

Czy przekroczenie limitu dochodów eliminuje możliwość skorzystania z programu? Na szczęście nie. Wyższe dochody będą skutkować niższymi dopłatami. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, za każdą złotówkę przekroczenia limitu, dopłata zmniejszy się o 50 groszy. W przypadku gospodarstw dwuosobowych i większych — o 25 groszy.

Ograniczenie powierzchni mieszkania #naStart

Kolejny limit dotyczy powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania lub domu. Pełna dopłata przysługuje jeśli ta powierzchnia jest mniejsza niż:

 • 50 m2 dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 75 m2 dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 100 m2 dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 125 m2 dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 150 m2 dla pięcioosobowych gospodarstw domowych;
 • w przypadku jeszcze większych gospodarstw domowych dodajemy kolejne 25 m2 dla każdego dodatkowego członka rodziny.

Przekroczenie tego limitu nadal pozwala korzystać z kredytu naStart. Za każdy m2 nadwyżki ponad limit dopłata miesięczna jest jednak zmniejszana o 50 zł. Dla przykładu jeśli para bez dzieci kupi mieszkanie na start o powierzchni 60 m2, to ich rata będzie wyższa aż o 500 zł (50 zł * 10 m2) od innej pary, która kupi mieszkanie 50 m2 (zakładając taką samą kwotę kredytu, okres spłaty itp.).

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie — kiedy ruszy program?

Jak zapowiedział resort rozwoju i technologii program Mieszkanie na start ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku.

Mieszkanie na start wniosek — jak go złożyć?

Ze względu na fakt, że nabór wniosków rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, dziś nie znamy jeszcze szczegółowych danych na temat procedury wnioskowania. Można się jednak domyślać, że banki będą przyjmowały wnioski o kredyt z programu Mieszkanie na start w tym samym trybie, co wnioski o hipoteki na standardowych warunkach.

Świadczymy także pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na terenie Dąbrowy Górniczej i okolic na zakup mieszkania bądź domu.

Mieszkanie na start — kredyt tylko z pomocą eksperta

Ze względu na utrzymujące się od miesięcy wysokie stopy procentowe, wiele osób szuka dziś możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Choć otrzymanie kredytu mieszkaniowego 0 procent w ramach rządowego programu będzie możliwe jedynie dla największych gospodarstw domowych, warunki przygotowane dla pozostałych grup beneficjentów wciąż będą bardzo atrakcyjne. Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, by za kilka miesięcy otrzymać kredyt hipoteczny na lepszych warunkach— skorzystaj z pomocy eksperta — Finanse.pl. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Pomogą też wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania oraz skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Pamiętaj, że nasza pomoc dla Ciebie będzie zupełnie bezpłatna.

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze się na niego przygotować.

Ekspert spotka się z Tobą w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu.

Aby umówić się na bezpłatne spotkanie z Ekspertem:

Ekspert spotka się z Tobą w dogodnym
dla Ciebie terminie i miejscu.

Aby umówić się na bezpłatne spotkanie z Ekspertem:

Fomularz kontaktowy

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego bez prowizji – RRSO 8,09% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia