Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlogCzym jest decyzja kredytowa i jakie informacje zawiera?

Czym jest decyzja kredytowa i jakie informacje zawiera?

kredyt

 

Złożyłeś wniosek o kredyt i nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie będziesz mógł się cieszyć nowym samochodem lub domem? Dowiedz się, jak szybko dostaniesz odpowiedź i co będzie zawarte w decyzji kredytowej. Przeczytaj poniższy wpis.

Decyzja kredytowa jest elementem procesu kredytowego. Jest wydawana przez instytucję, w której konsument złożył wniosek, czyli bank lub firmę pożyczkową. Wyróżnia się dwa rodzaje decyzji kredytowych – wstępną i ostateczną. Ta druga może być tylko pozytywna lub negatywna, podczas gdy pierwsza jest nazywana często warunkową. Nie jest ona tak wiążąca, jak ostateczna decyzja, ale wyraża zamiar udzielenia kredytu po spełnieniu pewnych warunków, na przykład uzupełnienia brakującej dokumentacji. Ważne jest, by pamiętać, że ma ona termin ważności, zwykle od 1 do 3 miesięcy. 

Przeczytaj: 10 powodów odmów kredytu hipotecznego – jak sobie z nimi radzić?

Ostateczna pozytywna decyzja kredytowa ma postać dokumentu, w którym zawarte są podstawowe informacje o kredycie, w szczególności:

  • informacja na temat przyznania udzielenia kredytu;
  • wysokość wsparcia finansowego;
  • wysokość oprocentowania, prowizji;
  • liczba i wartość rat oraz okres kredytowania;
  • waluta, w której kredyt jest przyznany;
  • dodatkowe informacje (na przykład dotyczące dodatkowego ubezpieczenia).

Wydanie decyzji kredytowej zawsze jest poprzedzone szczegółową analizą różnych obszarów, istotnych dla kredytodawcy. 

Jak długo trzeba czekać na decyzję kredytową? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy to od banku czy firmy pożyczkowej i jej polityki, a także od rodzaju kredytu oraz sytuacji, w jakiej jest kredytobiorca. Najwięcej czasu zajmuje zazwyczaj oczekiwanie na wyniki wniosku o kredyt hipoteczny. Mogą to być nawet 2 miesiące. Jednak średnio czas oczekiwania na decyzję kredytową to około 3-4 tygodni, a w niektórych przypadkach to kwestia jednego dnia. Najczęściej zdarza się tak, gdy składasz wniosek o kredyt gotówkowy. 

Jeśli chcesz przyspieszyć decyzję kredytodawcy, sprawdź dokładnie składane dokumenty lub skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego. W przypadku kredytu gotówkowego dobrym pomysłem jest bezpośrednia wizyta z dokumentem tożsamości i zaświadczeniem o zarobkach w placówce, w której starasz się o kredyt. Można także złożyć wniosek o przyspieszenie decyzji kredytowej, w której należy podać uzasadnienie. 

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia