Czy można uzyskać kredyt hipoteczny na remont mieszkania?
Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie marzy o posiadaniu domu lub mieszkania. Własne cztery kąty są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od wynajmu nieruchomości. Oczywiście bycie właścicielem nieruchomości w znacznym stopniu wiąże nas z konkretnym miejscem i zmniejsza mobilność, ale nie definitywnie. Jeśli zamierzamy na dłużej opuścić swoje mieszkanie, możemy je wynająć i czerpać dodatkowy dochód z tytułu podnajęcia domu czy mieszkania.
Własne „M” a środki na remont
Marzenia o własnym „M” często zderzają się jednak z rzeczywistością, w której nie mamy wystarczających środków na zakup nieruchomości. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam banki, które oferują kredyty hipoteczne na ten cel. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stosunkowo szybko uzyskać fundusze potrzebne do zakupu domu bądź mieszkania.
W wielu przypadkach sam zakup nieruchomości nie kończy jeszcze naszej inwestycji. Jeśli np. kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, często jest ono w stanie deweloperskim i wymaga dodatkowych nakładów na jego wykończenie. Wiele osób decyduje się również na zakup tańszej nieruchomości, którą później będzie remontować we własnym zakresie. Zdarzają się również sytuacje, że po zastanowieniu rezygnujemy z zakupu nowej nieruchomości, decydując się na wyremontowanie lub odświeżenie obecnie użytkowanego lokalu mieszkalnego.
Remont to z wielu względów świetne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli jesteśmy mocno związani z obecnie zamieszkiwanym miejscem. Dając mieszkaniu nowe życie, nie musimy się wyprowadzać do innej okolicy, możemy pozostać w dobrze nam znanym otoczeniu, jednocześnie mniej lub bardziej poprawiając warunki bytowe. Remont jest również na ogół tańszy od zakupu nowej nieruchomości i wymaga od nas zaangażowania mniejszych środków finansowych. Jednak nawet biorąc pod uwagę tę okoliczność, czasami w portfelu czy na koncie brakuje pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Na szczęście również i w takiej sytuacji istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Taka forma kredytowania nie dotyczy bowiem jedynie zakupu domu czy mieszkania, lecz również remontu.
Warunki uzyskania kredytu na remont nieruchomości
Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego na remont domu lub mieszkania jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Jest to absolutna podstawa. Bank, analizując wniosek kredytowy, sprawdza, czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięty dług. Drugą istotną kwestią jest dokładne określenie zakresu remontu, który chcemy przeprowadzić. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego musimy w miarę dokładnie opisać bankowi wszystkie prace remontowe, które będziemy wykonywać i wstępnie oszacować koszt ich wykonania wraz z kosztem zakupu niezbędnych materiałów.
Przeczytaj także: Czym jest decyzja kredytowa i jakie informacje zawiera?
Wypłata kredytu na remont nieruchomości
Kredyt na remont nieruchomości najczęściej wypłacany jest w transzach, banki bowiem chcą kontrolować zakres wykonanych prac remontowych i porównują go z przedstawionym planem remontu. Przed uruchomieniem każdej kolejnej transzy pracownik banku przeprowadza inspekcję w naszej nieruchomości i sprawdza, czy realizujemy remont w zakresie zaakceptowanym przez bank.
Czy jednym kredytem hipotecznym możemy sfinansować zakup i remont nieruchomości?
Wiele osób decyduje się kupić nową nieruchomość i od razu ją wyremontować. W takiej sytuacji bank udzieli nam jednego kredytu na zakup domu lub mieszkania i na jego remont czy rozbudowę. Tak więc, podczas gdy kredyt na sam remont będzie wystarczającą opcją dla osób, które planują jedynie odświeżyć swoje stare lokum, kredyt łączony znakomicie sprawdzi się w przypadku klientów, którzy planują zarówno nabycie nowej nieruchomości, jak i jej odnowienie.
Co możemy sfinansować kredytem hipotecznym na remont nieruchomości?
Bank udzieli nam kredytu hipotecznego tylko na sfinansowanie tego, co jest trwale związane z nieruchomością. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim takie prace remontowe, jak:
- wymianę lub modernizację instalacji elektrycznej, wod-kan, gazowej,
- położenie gładzi na ścianach, tynkowanie i malowanie,
- stawianie ścianek działowych,
- podwieszanie sufitów,
- wykańczanie posadzki płytkami czy panelami,
- zakup i montaż sanitariatów,
- wymianę kaloryferów,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- trwałą zabudowę kuchni.
Środków uzyskanych z kredytu hipotecznego nie możemy wydać na ruchome elementy wyposażenia. Należą do nich m.in. meble, sprzęty AGD i RTV, wyposażenie kuchni czy akcesoria dekoracyjne. W tej sytuacji musimy wspomóc się środkami własnymi lub dodatkowym kredytem gotówkowym.
Podsumowanie
Do kredytu hipotecznego na remont, musimy się odpowiednio przygotować. Warto najpierw dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, a także przemyśleć zakres, koszt i czas planowanego remontu. Dobrze byłoby również znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę kredytową, tak aby niepotrzebnie nie przepłacać i nie ponosić nadmiernych kosztów. Dobrym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji zwrócenie się pomoc do ekspertów zajmujących się kredytami hipotecznymi. Wyspecjalizowani doradcy kredytowi już na wstępie sprawdzą naszą zdolność kredytową, przygotują oferty kredytowe i pomogą w oszacowaniu kosztu inwestycji i przygotowaniu kosztorysu remontowego wymaganego przez bank.