Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlog7 powodów, dla których warto zdecydować się na dom energooszczędny

7 powodów, dla których warto zdecydować się na dom energooszczędny

dom energoszczędny infografika

 

Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, jak wielki procent zużycia energii pochłania ogrzewanie domu. Raport GUS pokazuje, że na ogrzewanie pomieszczeń przeznaczamy aż 68,8% całej energii zużywanej w gospodarstwie domowym! A przecież mniejsze zapotrzebowanie na przykład na ciepło to mniejsze zużycie paliw potrzebnych do jego wytworzenia. To z kolei oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska, a dodatkowo – niższe koszty. „Najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy”.
Poznaj 7 powodów, dla których warto zdecydować się na energooszczędny dom.

1. Oszczędzamy na opłatach za media

Plusem domów energooszczędnych jest z pewnością fakt, że pozwalają nam zminimalizować koszty eksploatacyjne. Domy energooszczędne to w założeniu budynki samowystarczalne, czyli takie, które nie korzystają z konwencjonalnych źródeł energii. Są wyposażone w kolektory słoneczne i wiatrowe, często usytuowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej. Tego typu domy nie korzystają z usług elektrowni czy gazociągów. A to w praktyce oznacza brak rachunków za gaz czy prąd i istotne oszczędności kosztów ich utrzymania.
Dom niskoenergetyczny to taki dom, który nie przekracza 30 kWh/m2 w ciągu roku, dom pasywny nie przekracza 15 kWh/m2. Warto wiedzieć, że unijne dyrektywy zmierzają do tego, by standardem budowalnym były domy zero energetyczne.
Dzisiaj część architektów projektuje już budynki o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takie, które zużywają mniej energii niż same produkują.

2. Krótsza budowa

Domy energooszczędne to domy budowane z gotowych elementów. Ich budowa pod stan developerski przypomina niemal budowanie z klocków LEGO. Wylanie fundamentów, ich wysychanie i osiadanie musi oczywiście zająć do dwóch miesięcy. Za to całe ściany z otworami na okna i drzwi można postawić w zaledwie kilka dni!
Oczywiście nasuwa się pytanie czy wybudowanie energooszczędnego domu jest dużo droższe niż domu tradycyjnego?. Budowa domu energooszczędnego jest droższa, jednak jeśli będzie racjonalnie prowadzona, może okazać się, że koszty będą jedynie nieznacznie wyższe. Te dodatkowe nakłady finansowe powinny Ci się zwrócić w ciągu kilku pierwszych lat eksploatacji budynku, a dalsze oszczędności będziesz mierzył w latach, a nawet w dziesięcioleciach.
Dodatkowo ucieszy Cię informacja, że zmiany w prawie budowlanym wprowadzane przez Unię Europejską powodują stopniowe zmniejszanie się różnic w cenach materiałów.

3. Większa wartość przy sprzedaży

Jeśli kiedyś postanowisz sprzedać swój dom, to warto mieć na uwadze to, że potencjalny nabywca nie będzie patrzył tylko na wygląd budynku. Poprosi Cię o certyfikaty energetyczne oraz rachunki za ogrzewanie za ostatni rok. Mając dom energooszczędny pokażesz jak niewiele kosztuje CIe jego utrzymanie.
Możemy też założyć, że dom spełniający wysokie standardy oszczędności energii, będzie z roku na rok zyskiwać na wartości. Tymczasem budynki tradycyjne, o ile nie zostaną wyremontowane pod nowe standardy, będą w przyszłości coraz mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

4. Zdrowsze wnętrza

Surowce, które są wykorzystywane do budowy to najczęściej materiały naturalnego pochodzenia. Oznacza to redukcję szkodliwych dla zdrowia substancji, których niestety nadal sporo zawartych jest w tradycyjnych materiałach budowlanych. Możemy powiedzieć, że ekologiczne domy „oddychają”, a swobodnie przepływające powietrze i skuteczne oddawanie wilgoci przeciwdziała powstawaniu pleśni i grzybów we wnętrzach. To wszystko tworzy wręcz idealną przestrzeń mieszkalną dla alergików.

5. Cieplej zimą, chłodniej latem

Dzięki lepszej cyrkulacji powietrza w ekodomach łatwiej o optymalną temperaturę. Kiedy stosujesz rozwiązania pozwalające na jak najoszczędniejsze gospodarowanie energią, budujesz dom, który łatwiej ogrzejesz zimą, a latem wnętrze na długo pozostanie przyjemnie chłodne.

6. Jaśniejsze wnętrza

Domy energooszczędne najczęściej posiadają duże okna usytuowane na południe i wyposażone są w rolety zewnętrzne. Chcesz wiedzieć dlaczego? Dzięki dużym powierzchniom szklanym maksymalnie wykorzystujesz naturalne światło słoneczne do oświetlenia wnętrza budynku. Natomiast umieszczenie w oknach rolet zewnętrznych pomoże Ci zniwelować utratę ciepła przez szklane powierzchnie. Dodatkową zaletą rolet jest możliwość zatrzymania nagromadzonego we wnętrzu ciepła. To rozwiązanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

7. Korzyści dla środowiska

Producenci wykorzystują technologie i materiały, które nie zanieczyszczają środowiska i podlegają powtórnemu przetworzeniu. Dobrym przykładem jest popularne w ekodomach drewno – naturalny surowiec odnawialny. Przy jego obróbce emituje się mniej CO2 niż ilość, którą zaabsorbowało drzewo w okresie wzrostu.
Dodatkowo redukując zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, bez względu na to, czy jest to gaz, węgiel czy olej opałowy, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Władze już podjęły działania na rzecz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Podnosząc wymagania dla powstających budynków, zapewniają wsparcie dla coraz bardziej świadomych obywateli, którzy chcą żyć w zgodzie z przyrodą i dbać o środowisko.

 

Jeszcze 10 lat temu nie można było marzyć o zbudowaniu energooszczędnego domu, a dziś przepisy prawa budowlanego wręcz nakazują budowanie w ekostandardzie. To świetna wiadomość, bo energooszczędny dom to nie tylko ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i większe poszanowanie dla przyrody.
Chcąc zbudować własny dom, myślimy o przyszłości naszych dzieci, które będą w nim mieszkać przez wiele lat. Świadomi i rozsądni, szukamy rozwiązań, które uczynią lepszym miejscem nie tylko własne cztery kąty, ale cały świat, który od zawsze był przecież domem nas wszystkich.

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego bez prowizji – RRSO 8,09% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia