Umów się na bezpłatne
spotkanie z Ekspertem
Finansowym

telefon

Zadzwoń

570 102 400

mail

Wypełnij formularz

Napisz wiadomość
facebook

/finansepl.slask

 

FinanseBlog69 milionów złotych na dopłaty w MdM w sierpniu 2017!

69 milionów złotych na dopłaty w MdM w sierpniu 2017!

mieszkanie dla młodych

Rząd zaproponował zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”. W wyniku nowelizacji ustawy jeszcze w sierpniu bieżącego roku będzie można wnioskować o bezzwrotną dotację z budżetu państwa na zakup mieszkania czy domu. Z wyliczeń FINANSE.PL wynika, że Polacy będą mogli kupić z dopłatą 2.700 mieszkań jeszcze w tym roku i ok. 1.500 mieszkań w roku przyszłym.

Łącznie w latach 2017 i 2018 rząd odmrozi ponad 100 mln zł na dopłaty w MdM.

W efekcie wprowadzonych rzez rząd zmian skończy się „sztuczne” blokowanie środków na dopłaty w ramach programu MdM. Do tej pory limit na każdy rok funkcjonowania Programu mógł być  wykorzystany tylko w 95%. Pozostałe 5% stanowiło bufor bezpieczeństwa i było sukcesywnie przeznaczanie na wypłaty dodatkowych świadczeń dla beneficjentów, którzy zdecydowali się na trzecie lub kolejne dziecko. Nowelizacja ustawy spowoduje, że banki będą mogły przyjmować wnioski o dotację aż do wyczerpania budżetu w 100%. To sprawi, że osoby zainteresowane kupnem mieszkań będą mogły wykorzystać dodatkowe 37,3 mln zł w 2017 roku i kolejne 38,1 mln zł w roku przyszłym.

Obecne regulacje ustawy o MdM zawierają dodatkowy mechanizm blokujący pełne wykorzystanie zaplanowanych w budżecie środków. Banki uczestniczące w Programie mają obowiązek przestać przyjmować wnioski kredytowe, gdy tylko pula zarezerwowanych środków osiągnie poziom 95% kwoty dotacji zaplanowanej na dany rok. Co istotne, takiej rezerwacji dokonuje się w momencie składania wniosku kredytowego. Nie każdy jednak wniosek kończy się pozytywną decyzją banku i podpisaniem umowy kredytowej, a tym samym uruchomieniem zarezerwowanej dotacji. Efekt? Ponad 30 milionów złotych z pieniędzy zarezerwowanych na bieżący rok nie zostało wykorzystanych pomimo rezerwacji. W myśl dotychczasowych zapisów ustawy kwota ta przepadłyby, ponieważ w ciągu roku nie można wznowić raz zamkniętego procesu naboru wniosków. Dzięki nowelizacji ustawy ta kwota również stanie się dostępna dla klientów.

W sumie więc w sierpniu br. (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że najpóźniej 16 sierpnia) do dyspozycji osób zainteresowanych zakupem domu lub mieszkania może zostać udostępnionych około 69 mln złotych na dopłaty.

Czy to dużo? Przeciętny wnioskodawca otrzymuje tytułem dopłaty średnio około 25,8 tys. zł. To oznacza, że pula dodatkowych środków pozwoli na zakup około 2.700 mieszkań i domów jeszcze w tym roku. Do tego w przyszłym roku dodatkowe 38,1 mln zł, które trafią na rynek umożliwią zakup kolejnych 1.500 nieruchomości.

Warto wiedzieć, że zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku z dopłatą będzie można kupić lokale mieszkalne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Dotacja dostępna przez jeden dzień.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana pula dotacji może zostać bardzo szybko zarezerwowana przez klientów. W styczniu br. w chwili uruchomienia transzy pieniędzy na dopłaty na rok 2017, do banków napłynęła lawina wniosków kredytowych. W ciągu pierwszych dwóch dni Polacy zarezerwowali środki w kwocie 122 mln zł. To sugeruje, że pieniądze, które rząd odmrozi mogą zostać wykorzystane w ciągu jednego dnia.

Dopłaty opłacalne dla budżetu państwa

Z punktu widzenia budżetu państwa wypłacanie środków na dopłaty do kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” to całkiem dobry biznes. Zakupom mieszkania na kredyt towarzyszy bowiem wiele podatków, na których zarabia fiskus. W cenie zakupu nowego lokalu mieszkalnego zapłacimy VAT, a używanego podatek PCC. Dodatkowo podatek PIT i CIT zapłacą banki zarabiające na kredycie, deweloperzy zarabiający na mieszkaniu, ekipy remontowe, składy budowlane, pośrednicy nieruchomości i kredytowi, sprzedawcy wyposażenia mieszkań, notariusze. Efekt? Na każdą złotówkę dopłaty do kredytu budżet państwa inkasuje około 2-3 złote w formie podatków.

Kto może skorzystać z dopłat do kredytów w ramach Programu MdM?

Na dopłatę do zakupu mieszkania lub domu mogą liczyć przede wszystkim osoby młode – zarówno single, jak i rodziny, posiadające lub nie posiadające dzieci. Program przeznaczony jest on dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw wystarczy, że jedno z małżonków ma maksymalnie 35 lat). Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje osób wychowujących troje lub więcej dzieci.

Nieruchomość może być kupowana na rynku pierwotnym lub wtórnym (może pochodzić od dewelopera, spółdzielni lub z drugiej ręki) i musi być finansowana w minimum 50% kredytem mieszkaniowym.

Beneficjentami dotacji co do zasady mogą być jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały nieruchomości mieszkalnej. To ograniczenie nie dotyczy rodzin wielodzietnych, posiadających troje lub więcej dzieci. Dopłata może wynieść od 10% do nawet 35% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości. Pieniądze te będą potraktowane przez bank jako wkład własny klienta.

W przypadku mieszkania metraż nie może być większy niż 75 mkw. (dla rodzin z trójką dzieci 85 m kw.), a w wypadku domu 100 m kw. (dla rodzin z trójką dzieci 110 m kw.). Dopłata liczona jest jednak tylko do 50 m kw. nabywanej nieruchomości (dla rodzin wielodzietnych 65 m kw.). Zakwalifikować się do dopłat mogą mieszkania i domy, w wypadku których cena metra kwadratowego nie przekracza limitu publikowanego przez BGK. Dla nieruchomości nowych jest on wyraźnie wyższy. Na przykład na początku 2017 roku limit w Warszawie wynosi dla mieszkań nowych 6,4 tys. zł za m kw., a dla używanych niecałe 5,3 tys. zł za m kw.

Zapytaj Eksperta o szczegóły

 

Promocje

Sprawdź nasze najnowsze promocje! Czeka na Ciebie m.in. oferta specjalna kredytu hipotecznego z marżą 0,00% przez 12 miesięcy – RRSO 10,84% dla reprezentatywnego przykładu!
Dowiedz się więcej

Wyróżnienia

Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia
Finanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnieniaFinanse Śląsk wyróżnienia